Yat almadan yat sahibi olmanın yolu: Charter

Kimileri için yalnızca küçük bir kaçamaktır deniz, kimileri için ise asla bitmeyecek bir tutku. Yatırım, bakım & onarım, yakıt ve liman gibi masrafları da göz önünde bulundurursak, oldukça lüks bir tutku. Peki buna rağmen ulaşılmaz bir tutku mu?

”En iyi yat, arkadaşınızın yatıdır.” der deniz insanları. Eğer öyle bir dost sahibi değilseniz, sizin için de mükemmel bir sistem mevcut: Luxury Yacht Charter.

Kabin kiralama ya da yat, gulet, yelkenli kiralama gibi isimlerle de anılan bu sistem ile tüm bu masraflardan kaçınarak denizin yalnızca keyfini sürebilmek mümkün. Dünyanın her yerinden, her rotada seyahat eden lüks yatlarda siz de yerinizi alabilirsiniz.

Örneğin; Türkiye’nin en popüler charter rotası olan ”Mavi Yolculuk”. Ülkemizin marka değerine de katkı sağlayan bu rota, genellikle Antalya, Marmaris, Kaş, Fethiye, Bodrum gibi eşsiz rotaları kapsamakta ve Ege kıyılarına kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda Yunanistan kıyılarını dahil eden yolculuklar bulmak da mümkün.

Bu keyifli yolculuğa çıkmadan önce incelemeniz gereken birkaç konu mevcut.

Hangi Yat? 

Birbirinden şık onlarca yat arasından seçim yapmak pek de kolay olmayabilir. Bunun için öncelikle ekibinizin sayısı netleştirmeniz gerek. Nitekim kişi sayınıza göre ihtiyaç duyacağınız yatın boyutu ve özellikleri değişecektir. Örneğin eşinizle birlikte çıkacağınız bir tatil için 5 kabinli bir yatta, tek bir kabin kiralayabileceğiniz gibi 50 kişilik bir ekip için büyük bir süperyatı rezerve etmeyi düşünebilirsiniz. Sakin bir yelkenli yat yerine güçlü bir motor yat seçmek de size daha çok hitap edebilir.

Her türlü beklentinizi, birbirinden farklı özellikleriyle, karşılayabilecek bir yat varken aceleci olmakta fayda var.

Hangi Rota?

İstediğiniz yatın özellikleriyle birlikte karar vermeniz gereken diğer bir konu da hangi rotada ilerleyeceğinizdir. İlk bakışta kolay bir konu gibi gelse de birbirinden cazip rotaları görünce fikriniz değişebilir. Vize durumlarını da göz önünde bulundurarak dünyanın her yerine yelken açmak mümkün.

Charter  Danışmanı

Yat özelliklerinden seyahat rotasına, vize prosedürlerinden ziyaret edecek şehirler hakkında bilgilere kadar mevcut olduğundan dolayı karar vermekte zorlanabilirsiniz. Bu gibi durumlar için hemen hemen her yat acentesi size bir danışman sunmakta.

Charter Detaylarını Planlamak

Demir atılan şehirlerin turistik dokusundan, yolculuk esnasında servis edilen şarap seçimine kadar uzun bir liste, karar vermeniz için sizi bekliyor. Stresin en keyifli hali olarak tarif edebileceğimiz bu planlama aşaması da yolculuk süresinde kendinizle gurur duymanızı sağlayacak önemli bir süreç.

Tüm bu konulardaki fikir ve beklentilerinizi Charter danışmanınızla konuşarak belirleyebilirsiniz.

Rezervasyon

Tüm detayları belirledikten sonra sıradaki adım; charter sözleşmesi. Genellikle toplam ücretin yarısını ödeyerek rezervasyonunuzu tamamlayabilir, keyifle valizinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Sunduğu sınırsız özgürlüklerle deniz severleri büyüleyen bu yolculuklara katılmak, hem yatırım yapmadan önce fikir sahibi olmayı düşünen yatırımcılar için hem de zaman/finans konusunda henüz hazır olmayan katılımcıları için önemli fırsatlar sunmakta.

Marin & Yacht ailesi olarak keyifli seyahatler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: