Süper Yatlarda Çalışabilir Misiniz?

Üstün teknoloji ürünü süper yatlar ile tropik koylarda gezintiye çıkmak herkesin hayali. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek herkes için pek kolay olmuyor. Ancak bir şekilde tatil amaçlı sebata çıkamayanlar için bir yol daha var; Yat mürettebatına katılmak!

Karayipler’e yelken açan yatlarda çalışarak tatili de aradan çıkartmaya çalışan arkadaşlar için küçük uyarılarımız var. Hayal kurmadan önce okumalı, kendinize doğru soruları sormalısınız.

Yola çıkmadan önce kendinize sormanız gereken 5 önemli soru

1. Kişisel alana ve gizliliğe ne derece önem verirsiniz?

Sözü geçen süper yatlardaki kullanım alanlarının büyük oranda misafirlere ve yat sahibine/ kaptanına ayrıldığını tahmin edebilirsiniz. Mürettebat olarak muhtemelen bir kabini bir ya da birkaç kişi ile paylaşarak sınırlı bir alana erişim hakkınız bulunacak. Dolayısıyla kendinize vakit ayırmak, eğlenmek ya da dinlenmek için pek fazla şansınız olmayacak. Eğer yalnızlıktan hoşlanan ve kişisel alana önem veren biri iseniz bu iş size uygun olmayabilir. Eğer bardağın dolu kısmına bakmasını bilen biriyse ömür boyu sürecek sağlam dostluklar kurabileceğinizi de unutmamanız lazım. Sonuçta hepiniz aynı gemidesiniz!

2. Evden uzak kalabilir misiniz?

İşin içine seyahat kelimesi girdiğinde mesafelerin ne kadar önemli olduğunu yeniden keşfedebilirsiniz. Sınırlı bir yıllık izin hakkı ile dünyayı dolaşıyor olmak, eskiden olduğunuz kişiden oldukça uzaklaşmak demek. Bunun içine doğum günleri, yıl dönümleri, düğünler, cenazeler de dahil elbette. Ayrılık sevdaya dahil değil diyenlerdenseniz bence bir daha düşünmelisiniz. Eğer pozitif bakmayı becerebilirseniz burada da güzellikler var. Burası sizin yeni eviniz! Dostlarınız da sizin yeni aileniz!

3. İlişki durumu karışık?

Eğer hali hazırda bir ilişkiniz varsa bu kararın öneminin farkında olduğunuzu varsayıyoruz. Siz farkında değilseniz de pek yakında olacaksınızdır. Sonuçta ilişkinizi aylarca yüz yüze görüşemeden yürütmek durumunda kalacaksınız. Birçok ilişki bunu kaldıramayabilir. Bu yetmezmiş gibi bir de zaman farkından, internet bağlantı problemlerinden dolayı iletişim kuramamak var işin ucunda. Eğer taraflardan biri kıskanç ise kararı yeniden gözden geçirmekte fayda var.

Eğer ilişki düşünmeyen müzmin bir bekarsanız da bir daha düşünmekte fayda var. Belki yatta sizinle birlikte seyahat eden insanlarla ciddi ilişkiler kurabilir, hayatınızın gidiş yönünde radikal değişikliklere imza atabilirsiniz. Belki de her limanda yarım kalmış aşklar bırakır, yaşlandığınızda anlatacak romantik anılar biriktirirsiniz.

 

4. Uzun mesailer, asosyal çalışma ortamları sizi yorar mı?

Mürettebatın çoğunlukla gece-gündüz hizmet verdiğini düşünürsek mesai konusu sandığınızdan daha önemli bir konu olabilir. İşin içine vardiyalı çalışma saatlerini de dahil edersek durgun denizi seyredip yalnızca kendi iç sesinizi dinleyeceğiniz bitmek bilmeyen saatler sizi bekliyor olabilir. Belki de uykunun en tatlı yerinde çalan bir zil sesi ile koşar adım müşterilerinin içkisini tazelemek durumunda kalacaksınız. Bunu da demir almadan evvel düşünülmesi gereken konular listesine ekleyin derim.

5. Çabuk sinirlenir misiniz?

Agresif bir yapıya sahipseniz kariyeriniz fazla uzun sürmeyebilir. Süper yatta ağırladığınız misafirlere herhangi bir sebepten kaba davranmış olmanız, ilk limanda yatı terk etmeniz anlamına gelmektedir. Zaman zaman misafirlerin beklentileri sizin için sinir bozucu olsa dahi tahammül edebilecek ve her durumda kibar davranmayı becerebilecek sinir sitemine sahip olmanız şart. Yine de hizmet sektöründe çalışan diğer personelden pek de farklı sayılmazsınız. Sadece birlikte geçireceğiniz zaman daha uzun, alan daha kısıtlı diyebiliriz. Tekrar gözden geçirmekte fayda var.

Süper Yatlarda Çalışabilir Misiniz?” için bir yorum

  • Şubat 6, 2018 tarihinde, saat 1:23 am
    Permalink

    Hepsinden önce gemi adamı cüzdani gerek, onu nasıl yaparız bilmiyorum ama

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: